Ваша самопрезентація при прийнятті на роботу має займати не більш як 15 хвилин та включати інформацію про компетенції, досвід і досягнення. Як розповісти про себе на співбесіді, щоб отримати омріяну посаду?
Ті, хто усвідомлює й може сформулювати кар’єрні пріоритети, зустрічаються досить часто. Однак є ситуації, коли на співбесіді кандидатки на посаду губляться, боячись дати небажану для роботодавця відповідь. Найголовніше — не залишайте запитання без відповідей. Саме тому варто заздалегідь усвідомити, куди ви прагнете рухатися, ознайомитися зі всіма нюансами вакансії й особливостями компанії.
Готуючись до зустрічі, озвучте для себе відповіді на такі запитання:
Врахуйте відповіді при написанні монологу. Можете не обмежуватися стандартними фразами. Будьте чесними, насамперед перед собою.
Зустрічаються дві крайності: хтось перебільшує, а хтось применшує свої заслуги. Є ситуації, коли керівниця, описуючи історії успіху, у 90% випадків використовує займенник «ми». Наприклад, «ми розробили нові послуги, завдяки яким вдвічі збільшився прибуток компанії», «ми посіли перше місце серед агенцій України у рейтингу IAB Ukraine». Звісно ж, виникає питання «а хто такі “ми”?», і яким насправді був ваш внесок у спільну справу. Безсумнівно, насамперед керівниця говорить про командну роботу, і прекрасно, що роль підлеглих у виконанні завдання не нівелюється. Однак часом «ми» звучить так часто, що виникає відчуття, нібито претендентка на вакансію опосередковано брала участь у процесі, тоді як насправді повністю його вибудовувала. Є сенс змінити «ми» на «я» або «я і моя команда».
Деякі, навпаки, люблять перебільшувати свої здобутки або часом навіть приписують собі результати колег. Насправді більшість робить це неусвідомлено, бо ж завжди хочеться справити на роботодавця найкраще враження. Оцінюйте свій професійний досвід об’єктивно. Відтак рекомендації ваших колег відповідатимуть тому, про що ви розповідали.
Наприклад, «продажі зросли на 20%», «я організувала 10 масштабних конференцій, до яких долучилися 50 тисяч відвідувачів (онлайн та офлайн)». Якщо ви прагнете отримати керівну посаду, пам’ятайте: людина, здатна зацифрувати свої досягнення, викликає довіру. Якісь цифри ви не зможете озвучити через політику конфіденційності компаній. У такому разі варто узагальнювати дані, щоб дотримуватися професійної етики.
Якщо сьогодні ви проходите співбесіду на вакансію Senior PPC Specialist та наголошуєте на досягненнях у галузі маркетингу та масштабних конференціях з контекстної реклами, де ви були спікеркою, то завтра для вакансії Head of Digital Marketing презентацію необхідно буде підкоригувати й наголосити на навичках керівництва та стратегічному розвитку компанії у Digital. Дехто забуває про це та йде уторованим шляхом, використовуючи самопрезентацію, виточену роками, та не вносячи необхідні корективи.
Отже, монолог готовий.
Щоб сформувати бажане перше враження, варто охайно одягнутися. Діловий стиль або casual (в залежності від вакансії) буде доречним. Вибирайте стриманий макіяж та мінімум аксесуарів.
Ідеально, якщо самопрезентація займатиме 5–10 хвилин. Надалі йтимуть стандартні й креативні запитання співбесідника чи співбесідниці, і ви підтримаєте діалог.
Розповідаючи про себе, не поспішайте. Контролюйте подих. Стежте за словами-паразитами. Впевнена постава й погляд у вічі важливі. Жестикулюйте помірно.
По-перше, не забудьте подякувати співрозмовниці чи співрозмовнику у письмовій формі за якісну бесіду. Таким чином ви вкотре нагадаєте про свою кандидатуру та продемонструєте зацікавленість у вакансії.
По-друге, відразу після співбесіди, поки відчуття свіжі, у вас є можливість виправити допущені помилки. Наприклад, ви не встигли розповісти про компетенцію, яка виявилася вкрай важливою для роботодавця. Відкиньте сором, зв’яжіться з менеджеркою чи менеджером, який проводив зустріч, та розкажіть, що мали подібний досвід, але не встигли про нього розповісти.
Згадайте, які запитання співрозмовниці чи співрозмовника застали вас зненацька й змусили сумніватися, пропрацюйте їх, подумайте, як краще відповісти на них наступного разу. Вдосконалюйте самопрезентацією — і ваші шанси на успіх зростатимуть, адже важливо не тільки мати відповідні професійні навички, а й гідно їх показувати.